Mięso w diecie dziecka

Mięso w diecie dziecka

mięso w diecie dziecka

Mięso jest bogatym i bardzo dobrze przyswajalnym źródłem żelaza. Mięso w diecie dziecka stanowi szczególne miejsce, ponieważ jest niezbędne do jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Mięso jest także dobrym źródłem białka i w piramidzie żywienia zajmuje zacne najwyższe miejsce. Nic nie zapowiada tego, aby miało być strącone z piedestału. W związku z tym Twój maluch będzie Ci wdzięczny, jeśli zadbasz o prawidłowy rozwój jego diety, uwzględniając w niej mięso.

Rozszerzanie diety niemowlaka, czyli kiedy podać dziecku mięso?

Prawda jest taka, że nie ma sztywnych reguł dotyczących terminów podania dziecku mięsa. Może być to nawet pierwszy posiłek ok. 6 miesiąca życia. Jednak zdrowy rozsądek i Instytut żywienia Matki i Dziecka, mówią nam, że rozszerzanie diety dziecka zaczynamy od warzyw oraz owoców. W szczególności warzywa pełnią tu ważną funkcję, ponieważ dziecku trudniej jest zaakceptować ich smak. Warzywa podajemy nawet przez pierwsze trzy tygodnie, zanim wjedziemy na stół z mięsem. Zaczynamy od 10 gramów i stopniowo zwiększamy jego ilość.  

Gdy dziecko kończy rok, możemy podawać już 20 gram. Oczywiście gdy, maluch z czasem ma ochotę zjeść więcej, to nie ma powodu, dla którego masz mu odejmować z talerza ? To on decyduje o tym, ile
i czy ma ochotę zjeść! Ty decydujesz, co podajesz dziecku. Pamiętaj jednak, żeby przy pierwszy posiłku nie przesadzić. Bo niemowlę będzie bolał brzuszek.

Jakie mięso wybrać dla dziecka?

Dobre. A nawet wyśmienite mięso powinno być w diecie Twojego dziecka. Mięso bez zbędnych dodatków, wzmacniaczy smaku. Mięso posiadające certyfikat. Mięso, które ładnie pachnie. Właściwie to powinieneś serwować dziecku mięso ekologiczne, jeśli oczywiście możesz sobie na to pozwolić. Jeśli nie masz gwarancji, że mięso, do którego masz dostęp jest dobre jakościowo, podaj dziecku ekologiczne ze słoiczka Gerber, Holle, Hipp.

Drób, wieprzowina, wołowina – jakie mięso dla małego dziecka?

Dieta musi być urozmaicona, to nie ulega wątpliwości. Przy okazji rozszerzania jadłospisu pamiętaj aby, dziecko jadło takie mięso jak: królik, indyk, kurczak, kaczka przede wszystkim. Ponieważ jest chude
i lekkostrawne. Podawaj też cielęcinę i rzadziej wieprzowinę, jest tłuściejsza i trudniej się trawi.

Mięso dla dziecka musimy podać zdrowej obróbce termicznej, najlepiej ugotowane na parze, bądź tradycyjnie, absolutnie nie może to być schabowy w panierce, jeśli przygotowujesz posiłki wspólne, miej na uwadze to, aby maluchowi nie solić i doprawiać posiłków.

Mięso nie jest jedynym źródłem żelaza i białka. Jeśli nie jecie mięsa, albo Twoje dziecko nie chce spożywać mięsa, to nie daj nękać wyrzutom sumienia, ponieważ możesz zastąpić mięso roślinami strączkowymi, rybami i jajami.

Mięso w diecie rocznego dziecka

Po ukończeniu przez Twoje dziecko roku, jego potrzeby rosną. Tak jak ono ? To chyba oczywiste. Nadal, nieustannie powinieneś dbać o to, aby dziecko jadło dobrze zbilansowane posiłki w ciągu dnia. Mięso chude tj. jak drób pojawia się na talerzu dwa-trzy razy w tygodniu, a mięso czerwone tj. wołowina także 2-3 razy w tygodniu. Więcej o diecie rocznego malucha przeczytasz we wpisie Żywienie dziecka po ukończeniu pierwszego roku życia.

Mięso w diecie przedszkolaka i starszego dziecka

Rosną dzieci i rośnie zapotrzebowanie, teraz to już chyba nikt nie patrzy na to, ile dziecko zje i czego, ważne, żeby nie był to SYF ( o syfie w diecie dziecka możesz doczytać tutaj) Wycieczki na frytki, hamburgery
i Nutella do śniadania stanowią zagrożenia dla jego prawidłowego rozwoju fizycznego i intelektualnego.

Moi synowie są w wieku przedszkolnym i jak któreś z nich uprze się na dwa kawałki mięska, to nie zabraniam, tylko daję! Podobnie bywa z kromką świeżego pieczywa lub ogórkami kiszonymi. ?
Mięso podajemy kilka razy w tygodniu, dla przedszkolaka i dla dziecka w wieku szkolnym porcja mięsa (wielkości talii kart),  kawałek piersi z kurczaka (ok. 60-90 g) kawałek chudej wołowiny (ok. 60-90 g).

Jeśli chcesz wiedzieć więcej w tym temacie, to zapraszam do lektury artykułu Żywienie przedszkolaka i Dieta dziecka w wieku szkolnym.

Mięso w diecie dziecka stanowi nie tylko łatwo przyswajalne źródło żelaza. To źródło białka, fosforu i cynku, a także miedź, magnez. Jest bardzo dobrym źródłem wszystkich witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. A także za przemiany metaboliczne białek, tłuszczów i węglowodanów.

Wiesz już jak duże znaczenie, ma mięso dla dziecka. Śmiało wybieraj najlepsze i gotuj smacznie! Jeśli spodobał Ci się  mój artykuł, to proszę poleć go znajomy, albo zostaw komentarz!

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*