Żywienie dziecka po ukończeniu 1 roku życia

Dziś o podstawowych zasadach żywienia dziecka po ukończeniu 1 roku życia. Kończy się okres poniemowlęcy życia Twojego maluszka, dziecko rośnie bardzo intensywnie, już pewnie chodzi, albo jeszcze raczkuje i w związku z tym potrzebuje energii. Ma dużą potrzebę poznawania świata, rozpoczyna się rozwój mowy, pierwsze słowa już zna 🙂 To również czas, gdy dziecko je już prawie wszystko i siedzi wspólnie z rodzicami przy rodzinnym stole( pod warunkiem, że Wasza dieta jest zbilansowana) i uczy się jeść poprawnie łyżką i widelcem. Wciąż jednak dieta po pierwszym roku życia rozszerza się, pokarmy stają się coraz bardziej różnorodne, a dziecko kształtuje swoje nawyki żywieniowe, ucząc się ich przede wszystkim od rodziców.

Dosyć istotny jest fakt, że taki maluch cały czas nabiera odporności. Być może nie ma jeszcze wszystkich zębów (mój miał pół jednej jedynki). Nadal potrzebuje odpowiedniej podaży witaminy D (600 j.m.). W tym czasie masz jeszcze kontrolę nad żywieniem swojego maluszka, dlatego nie zmarnuj tego czasu! Jeszcze chwila i dziecko stanie w progach przedszkola, a tam różnie bywa! Dieta w wieku poniemowlęcym, powinna składać się z 5 posiłków dziennie. Trzy posiłki główne i dwa posiłki uzupełniające (drugie śniadanie i podwieczorek) które mogą składać się z jogurtu, owocu i nie są obligatoryjne. Śniadanie dla dziecka powinno być obfite i kaloryczne, najlepiej na bazie mleka z dodatkiem produktu zbożowego i warzyw. U tak małego dziecka powinno dominować pieczywo mieszane. Należy uważać tutaj na produkty pełnoziarniste z pełnego przemiału. Zawarty w nich kwas fitynowy może wiązać żelazo, magnez, cynk oraz ograniczać wchłanianie wapnia co może w konsekwencji prowadzić do próchnicy i złamań. W związku z tym nie nadużywajmy, raz dziennie kromka pieczywa razowego, porcja makaronu orkiszowego wystarczy. Obiad również musi być wartościowy i najlepiej dwudaniowy. Zupa i drugie danie, które dziecko może zjeść w odstępie czasowym (białko węglowodany tłuszcz oraz warzywa). Tak wiem, wiem nie każdy ma na to czas, siłę…, ale jednodaniowy obiad również może być wartościowy, jeśli tylko się przyłożysz. Na kolacje możesz podać kanapki, ale byłoby idealnie gdyby kolacja również była serwowana dla takiego maluszka na ciepło. Dziecko powinno być żywione lekko, nie smażymy mu schabowego, a raczej gotujemy na parze, dusimy, lub pieczemy. Natomiast nie rezygnujemy z tłuszczów do drugiego roku życia, dziecko powinno jeść jeszcze np. serek pełnotłusty. Dopiero w drugim roku życia serwujemy produkty półtłuste i rezygnujemy z tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych. Do drugiego roku życia tłuszcz zwierzęcy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowanie układu nerwowego. Powinniśmy również unikać ostrych przypraw, natomiast delikatnie wprowadzać przyprawy naturalne.

przyprawy nauralne

Dekalog żywienia dziecka w wieku od 1 do 3 lat

1.Codziennie jeden produkt z pełnego przemiału – gruba kasza, pieczywo razowe,
2.Codziennie 2-3 porcje nabiału: mleko, jogurt, kefir
3.Codziennie warzywa i owoce (odpowiednio 5 i 4 porcje)
4.Chude mięso czerwone – 2,3 razy w tygodniu
5.Drób 2,3 razy w tygodniu , ograniczamy wędliny, a w dni w których nie podajemy dziecku mięsa należy zaserwować mu jajko. Poza tym jajko możesz podać w ilości ½ dziennie.
6.Ryby 1,2 razy w tygodniu
7.Ograniczamy sól, słodkie napoje, gotowe np. czekoladowe płatki śniadaniowe, soki owocowe dosładzane, oczywiście słodycze nie powinny być w ogóle serwowane. Sok owocowy stanowi posiłek i powinien być podany np. na drugie śniadanie, bądź podwieczorek, a nie do popicia w ilości ½ szklanki na dzień.
8.Dziecko należy przyzwyczajać do picia wody
9.Tłuszcze: olej rzepakowy, oliwa z oliwek
10.Bardzo ważna jest aktywność fizyczna

Wielkość porcji:

Produkty zbożowe 5 porcji
kromka pieczywa mieszanego/ jedna bułka pszenna
garść makaronu/ryżu
naleśnik /placuszek
pół szklanki płatków zbożowych
kromka pieczywa razowego
Produkty białkowe mleczne 4-5 porcji
szklanka mleka 2-3,2%
szklanka mleka modyfikowanego typu Junior
plasterek sera żółtego, białego
pół szklanki jogurtu/kefiru/serka białego
Produkty białkowe inne 1-2 porcje
plaster dobrej jakościowo wędliny/ ½ jajka
pół piersi z kurczaka/plaster chudej ryby/plaster schabu
Warzywa 5 porcji (różne kolory)
garść fasolki szparagowej zielonej
½ papryki żółtej
mały pomidor
ziemniak
mały gotowany burak
Owoce 4 porcje (różne kolory)
jabłko/gruszka
garść malin/borówek
szklanka soku
banan
Tłuszcze 1-2 porcje
1-2 łyżki oleju lnianego, rzepakowego, oliwy z oliwek, masła

 

schemat zywienia

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*