Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców?

Czy wiesz jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców? Czy może wciąż odbijasz sie od ściany, walisz łyżką w blat, posuwasz się do gróźb, bądź szantażu i masz ochotę na rozwiązania siłowe? Jeśli problem jedzenia zdrowych przekąsek przez dziecko takich jak warzywa i owoce jest również Twoim problemem to serdecznie zapraszam Cię do lektury mojego wpisu na temat:

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców?

Na początku chciałabym uświadomić Ci dwie ważne rzeczy, pierwsza: nic na siłę nie zrobisz, nie załatwisz niczego krzykiem. Wkurzysz tylko sam siebie, a dziecko i tak nie zje, jak nie będzie chciało. Druga ważna rzecz: to Ty jesteś odpowiedzialny za rozwój diety swojego dziecka. To Ty musisz już na samym początku zadbać o to, aby Twoje dziecko jadło warzywa i owoce, rozwijając jego dietę, dlatego punkt pierwszy to :

  1. Ucz dziecko od samego początku zdrowych nawyków żywieniowych. Zanim podasz pierwszą łyżeczkę, zastanów się 100 razy, co na niej będzie i upewnij się, że są to warzywa!  Fundacja Nutrica w Programie „1000 pierwszych dni dla zdrowia” wyraźnie wskazuje na znaczenie warzyw w początkowym rozwoju diety małego dziecka. Wiele cennych wskazówek znajdziesz również na moim blogu. Serdecznie zapraszam.
  2.  Nie podawaj, za nic w świecie, nigdy przenigdy dziecku śmieciowego jedzenia! Jeśli będziesz to robić, całkowicie uzależnisz go od cukru i soli. Dziecko nigdy chętnie nie skosztuje gotowanego brokuła, jeśli będziesz mu często, gęsto serwować frytki, wizyty w MC donaladzie, częstować słodyczami. To jedzenie przejmie nad nim kontrolę, będzie mu po prostu smakować. O ryzyku jakie niesie za sobą spożywanie przez dzieci junk food możesz przeczytać na moim blogu, Zapraszam do lektury wpisu o śmieciowym jedzeniu w diecie dziecka.
  3.  Świeć przykładem! Dziecko nie będzie jadło zdrowych produktów, warzyw i owoców jeśli nie będą ich jeść rodzice. Ty jesteś dla dziecka wzorem.Ty jesteś jego nauczycielem. To z Ciebie bierze przykład, czerpie wszelkie wzorce. Twoje postępowanie jest dla niego najważniejsze. Jeśli będziesz dawał mu przykład zdrowego żywienia, mówił o tym dlaczego warto jeść marchewkę to zapewniam Cię, że będzie ją jadło! Rozmawiaj z dzieckiem o zaletach jedzenia warzyw i owoców. Opowiedz mu, że marchewka świetnie wpływa na wzrok, tylko nie mów, że zawiera beta-karoten! Rozmawiaj po ludzku: powiedz, że pietruszka spowoduje, że mniej będzie kichał i smarkał, a kiszonki zadbają o zdrowy brzuszek. 

Co jeszcze możesz zrobić, aby zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców?

  1.  Podaj dziecku posiłek w ciekawej formie. W Internecie znajdziesz mnóstwo przykładów wesołych kanapek w kształcie buziek zwierząt, deserów owocowych zrobionych na wzór drzew i kwiatów. Taka forma urozmaici dzieciom danie i spowoduje, że chętniej zjedzą jabłkowego jeża z kolcami z winogrona, bądź bananową palmę!
  1.  Zaplanuj z dzieckiem wspólne zakupy, niech z Twoją pomocą zrobi listę. Pozwól mu w sklepie wybrać i spakować produkty do torby. Oczywiście kupujcie tylko zdrowe rzeczy, jak najwięcej warzyw i owoców. Taka wyprawa do sklepu to okazja do rozmowy na temat zdrowego żywienia. Dziecko czuje się potrzebne, bo prawda jest taka, że lubi pomagać i być samodzielne. 
  2.  Załóż z dzieckiem domowy ogródek, nawet jeśli nie masz podwórka to możesz podstawowe warzywa tj pietruszkę, sałatę, koperek, pomidorki posadzić w doniczkach na balkonie, parapecie. Niech dziecko zasieje, podlewa, patrzy jak rośnie. Niech cieszy się z efektów, a potem zjada ze smakiem!
Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców?
  1.  Zaproś dziecko do wspólnego gotowania! Możesz na tym tylko skorzystać, wiele razy prosiłam synka, aby kroił warzywa, owoce do ciasta, obierał jajka. To spore ułatwienie dla rodzica, a  wielka potrzeba pomagania u dziecka z pewnością zostanie zaspokojona. Pozwól dziecku wykreować własną sałatkę, a z pewnością potem chętnie jej skosztuje! 
  2.  Na koniec mam dla Ciebie prawdziwy hit! Co powiesz na założenie książki kucharskiej, w której dziecko samo zrobi ilustracje? Czy to nie świetny pomysł? Możecie stworzyć własne przepisy na zdrowe dania i przekąski! Śmiało zabieraj się do roboty, nie marnuj czasu 🙂 

Czy już wiesz jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców? Jeśli masz jakieś ciekawe pomysły to proszę podziel nimi ze mną w komentarzu. Będę wdzięczna jeśli polecisz mój wpis znajomym.

Smacznego!

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*