Jak ważna jest kasza w diecie dziecka ?

Jak zapewnić zdrowy start swojemu dziecku? Jak dostarczyć mu energii i odporności? Bardzo prosto, wystarczy poczytać o tym: Jak ważna jest kasza w diecie dziecka. Kasze były niegdyś ulubionym pokarmem naszych przodków, później niestety zostały wyparte przez ziemniaki, które kaszom do pięt nie dorastają! Kaszami zajadali się królowie, tak, tak właśnie oni, ale kasza stanowiła też podstawę diety chłopów. Niesłusznie więc w 19 wieku zastąpiono ją ziemniakami. Kasza to bogactwo witamin i minerałów, całe szczęście dzięki modzie na zdrowe odżywianie wraca do łask i znowu w kuchni polskiej zajmuje poczytne miejsce. Kasz jest mnóstwo, do wyboru do koloru. Każda ma inną, cenną moc. Kasze są glutenowe i bezglutenowe. 

Gdy kiedyś kuzynka mieszkająca na co dzień w Niemczech zapytała mnie jakie kasze mogę jej polecić (ponieważ musicie wiedzieć, że nasi sąsiedzi mają w swojej ofercie tylko kuskus) nie wiedziałam, którą mam uznać za najlepszą i najzdrowszą 🙂 

Kasza w diecie dziecka i jej wartości

Jest bardzo bogatym źródłem błonnika, witamin z grupy B, potasu oraz żelaza. Kasza jest węglowodanem złożonym, czyli najlepszym źródłem energii dla człowieka. Kasze powoli rozkładane i stopniowo przyswajane przez nasz układ trawienny, dostarczają nam siły na wiele godzin. Kasze są także lekkostrawne i charakteryzują się niewielką zawartością tłuszczu. W kaszach znajdziemy także kwas foliowy, magnez, cynk. Warto uczyć dzieci jedzenia kasz, ale nie tych gotowych sklepowych nestlowych, tylko prawdziwych. Kasze to zdrowe źródło energii dla każdego maluch starszego i młodszego. 

U mnie w domu kasza gości kilka razy w tygodniu. Z kilku powodów: jest zdrowa szybka i łatwa w przygotowaniu, smakuje świetnie i mogę przyrządzić ją na różne sposoby: jako dodatek do mięsa, wkładkę do zupy, stanowi składnik deseru np. jaglanka to prawdziwa królowa słodkości, kaszę np. amarantus bądź również jaglaną dodaję do ciasta, kasza stanowi u mnie w domu danie z warzywami... Bardzo ucieszyłam się, gdy na rynku pojawiły się kasze w postaci gotowego dania, na tzw. kryzys obiadowy 😉 Są to prawdziwe hity marketowe i dyskontowe! ... Oto one:

kasza sys dania babci zosi Inna bajka kasza trendy lunch

Najpierw w moje ręce trafiły kasze Babci Zosi, produkowane przez firmę Sys. Wyborne smaki obiadowe i także małe co nieco na słodko. Kasze a właściwie dania firmy Sys, są z pewnością dostępne w Auchanie i od czasu do czasu widzę je w Lidlu. Kolejne produkty to już podróż do Innej bajki, czyli najwyższej jakości wyselekcjonowanych zdrowych składników. Niestety cena jest duża, ale jedno opakowanie, które teoretycznie ma posilić 4 osoby, dwóm wystarczy na zbilansowany dobry jakościowo sycący posiłek. Dostępne w marketach Piotr i Paweł. Natomiast Trendy lunch to kasze firmy Melvit, wśród których mnie na kolana powala kasza bulgur z makaronem Vermicelli i suszonymi pomidorami. Dostępne w Auchan i w Lidlu także.

Kasza dla malucha

Kasza jest jednym z pierwszych posiłków podczas rozszerzania diety dziecka. Każdą kaszkę możesz zrobić dziecku sama, nic prostszego, wystarczy ugotować kaszę, zblendować na masę z dodatkiem wody, dodać owoce lub nie i gotowe. Przygotowanie samodzielne kaszki dla dziecka to nie filozofia. Ja idę na łatwiznę i robię dziecku kaszę jaglaną z płatków jaglanych np. firmy Kupiec, mielę kilka łyżek płatków w młynku, zalewam zmielone płatki gorąca wodą, odstawiam, zamaczam w wodzie również śliwki suszone ( 2 sztuki), a następnie wszystko blenduję z dodatkiem banana.

 5 ważnych informacji o kaszy w diecie dziecka

 • Kaszka to pierwszy inny niż mleko posiłek dziecka
 • Kaszki glutenowe możemy podawać już na początku rozwoju diety-patrz schemat
 • Kaszki sklepowe nestlowe, bobovitowe to w większości samo zło, sztucznie dosładzane
 • Jedyne dobre kaszki na rynku dla maluszka mają pochodzenie ekologiczne np. Holle
 • Kaszka na noc nie spowoduje, że Twoje dziecko prześpi noc spokojnie bez stawiania całego domu na równe nogi co godzinę, dwie, trzy. Dziecko wstaje, bo chce do mamy, do piersi, ma nieregularny sen. Ząbkuje. Coś mu się śni, zobaczyło w zoo słonia bądź żyrafę i przeżywa ( no wyobraź sobie, że jesteś taki mały i nagle Twoim oczom ukazuje się Żyrafa!!!! ) Stało się uczestnikiem wielkiej masowej imprezy, chcąc nie chcąc. Weszło w fazę turlania się i zmieniania pozycji i wychodzi mu to jeszcze nieudolnie. Może dziecko wyśpi się w dzień.. itp..itd..

  2 małe ciekawostki na temat kaszy

 • Kaszę jaglaną należy przelewać bieżącą wodą przed ugotowaniem. Lać lać lać, póki tworząca się pianka nie zniknie z naszych oczu. Pozbywamy się w ten sposób goryczki oraz kwasu fitynowego, który jest szkodliwy w nadmiarze. Wiąże żelazo, magnez, cynk, ogranicza wchłanianie wapnia.
 • Kaszę należy uwolnić z woreczka ( do produkcji woreczków używany jest związek chemiczny o nazwie Bisfenol A znany również, jako BPA, który w czasie gotowania wydziela substancje rakotwórcze).
  Jedzmy kasze dla zdrowia. Serwujmy je naszym maluchom, wybór kasz jest tak ogromny, że nie sposób nie znaleźć wariantu dla siebie. 

  Kipi kasza, kipi groch.
  Lepsza kasza niż ten groch.
  Bo od grochu boli brzuch,
  A od kaszy człowiek zdrów.
  ps. Groch też zdrowy 😉

  Było smacznie? Każdy wpis, nie tylko ten wymaga ode mnie zaangażowania, dlatego będzie mi miło, jeśli polecisz go innym rodzicom 🙂

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*