Bakalie w diecie dziecka

Mnóstwo mam boi się podać dziecku bakalie - rodzynki, daktyle, orzechy...wprawdzie te same mamy nie mają obaw wcale kiedy częstują malucha ciastkiem z cukierni, albo pączkiem smażonym na wielokrotnym oleju, jednak bakalii się boją niczym diabeł święconej wody, w szczególności orzechów. Wiele mam podpiera się starymi danymi z lat 2005/2006 kiedy to dziecku do ukończenia drugiego oku życia nie podawało się bakalii wcale. Jednak czasy się zmieniają i nauka idzie z postępem, dziś już wiemy, że bakalie są wartościowym i koniecznym składnikiem w diecie maluchów, dzięki nim jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowanie dziecka na wiele witamin i minerałów, zamiast pakować w niego suplementy diety. A co z alergią? Dziś nie ma dowodów na to, aby opóźnione wprowadzenie do diety dziecka pokarmów potencjalnie alergizujących, nawet u dzieci obciążonych ryzykiem, miało wpływ na wystąpienie alergii.

Kiedy podać maluszkowi bakalie?
Jak zaczynamy rozwijać  dietę dziecka, to w pierwszej kolejności podajemy mu warzywa, potem owoce, mięsko, ryby itd..jak przejdziesz przez to pierwsze sito to zaproponuj maluchowi rodzynki 🙂 czyli najwcześniej po 6 msc, ja zawsze zalecam Wam, zaczynać od warzyw, bo są mniej smaczne niż owoce.

Jak podać dziecku bakalie?
I tu masz pole do popisu! Kochana mamo, bakalie dają nam mnóstwo możliwości, doskonale zastąpią słodycze w diecie maluszka, można je dodać do deserów, ciasteczek, jaglanek, owsianki, sałatki. Na pierwszy raz podaj jednak dziecku bakalie do ręki, np zgniecionego rodzynka, dziecko musi mieć opanowane chwytanie pokarmu do rączki, a co z orzechami? tu raczej odradzam Wam podanie małemu dziecku orzecha w czystej jego postaci :), zdecydowanie orzechy lepiej zmiksować i dodać do owsianki, albo zaproponować maluchowi masło orzechowe. W przeciwnym razie malec mógłby się zakrztusić np nerkowcem.

Jakie bakalie podawać dziecku?
Nie ma żadnych przesłanek wskazujących na to, czy masz podać dziecku rodzynki czy morele 🙂 Natomiast ważne jest to, gdzie je kupisz, co mają w składzie, jak są zapakowane i jak wyglądają! Bakalie choć smaczne i wartościowe zawierają konserwanty, tj dwutlenek siarki. Może on wywołać uczulenie, które mylnie będzie kojarzone z uczuleniem np. na daktyle. Bakalie - suszone owoce, bezapelacyjnie kupujemy w sklepie ze zdrową żywnością, ekologiczne. Nigdy nie kupuj bakalii na wagę, odkrytych gdzieś w markecie. Czytaj skład. Olej roślinny w składzie bakalii ma za zadanie zapobiegać ich sklejaniu się. Kiedy kupujesz bakalie patrz, czy są świeże...jędrne, a nie suche. I teraz najważniejsze pytanie, które bakalie wybrać i moja mądra, odkrywcza odpowiedź - WSZYSTKIE 🙂 ponieważ:

rodzynki - zawierają witaminy m.in. C, B6, E, K, kwas foliowy oraz minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.
morele - żelazo, wapń, magnez, potas, miedź, bor) ale i witaminy z grupy B (B2, B6, PP, B5 -> kwas pantotenowy i B9 -> kwas foliowy), witamina E, a przede wszystkim witamina A w formie roślinnej prowitaminy czyli beta karotenu
figi - moje ulubione 😉 zawierają magnez, wapno, są źródłem witamin, w tym m.in. witaminy A (beta karotenu, stąd ich pozytywny wpływ na skórę oraz wzrok), witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6) witaminy K1 oraz witaminy C
daktyle - dobrym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9) i składników mineralnych: cynku, fosforu, magnezu, manganu, boru, miedzi, kobaltu, potasu, selenu, wapnia i żelaza
jagody GOI - doskonałe źródło wapnia, poza tym są źródłem wielu witamin (m.in. C, B1, B2, B6 oraz E) i składników mineralnych (m.in. fosfor, wapń, żelazo, miedź, cynk, selen. Jagody goji należą do superfoods („superżywność”), czyli grupy produktów  mających dobroczynny wpływ na organizm.
Orzechy włoskie, nerkowce, pekan, laskowe
to bogate źródło wapnia, żelaza, magnezu, potasu, fosforu, cynku, miedzi, manganu, selenu, witaminy A, C, E z grupy B, dobre proporcje pomiędzy kwasami tłuszczowymi omega 3 i omega

O wartościach bakalii można pisać w nieskończoność, oprócz wyżej wymienionych mają działania antynowotworowe, wspomagają prace tarczycy, mają właściwości antybakteryjne i wiele, wiele innych mocy jeszcze posiadają 🙂 Ja mam dziś dla Was propozycję smacznego koktajlu figowego, mojego ulubionego: szklanka mleka kokosowego, trzy figi, banan - wszystko pięknie blendujemy i rozkoszujemy się smakiem, smacznego!

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*