Odkąd robię domowe desery nigdy, ale to przenigdy nie kupię gotowych w torebkach. Dlaczego domowy budyń jest lepszy niż ten z torebki? Dlaczego galaretka z torebki jest zła? Odpowiedź jest prosta: galaretki, kisiele i budynie w torebkach są naszpikowane cukrem i chemią, sztucznymi barwnikami, aromatami, zawierają w składzie żelatynę ( substancja białkowa pozyskiwana z kości i chrząstek zwierząt)
A przecież można je zrobić w domu samemu... i aby było zabawniej zajmie to tyle samo czasu co zrobienie budyniu z torebki! Mało z tego domowy budyń, domowy kisiel jest smaczniejszy od tego z torebki Gdy byłam dzieckiem w wieku wczesnoszkolnym często odwiedzałam babcię zanosząc jej zakupy. Mimo tego, że babcia była już starsza i schorowana to nieraz witała mnie w progu słodkimi smakołykami ... Któregoś dnia.. czekał na mnie budyń! Zaskoczona zapytałam skąd ma budyń? Nigdy nie było go na liście zakupów... Zrobiłam - odpowiedziała babcia
ale jak ?! co za cuda wyczynia taka babcia
Tak sobie teraz myślę skoro ja ponad 20 lat temu nie miałam pojęcia że budyń można zrobić samemu, to pewnie dzisiejsze dzieci sądzą, że niedzielny obiad ich matka bierze z automatu
Przepis na domowy kisiel (1 porcja)
Pół szklanki owoców (maliny, u mnie porzeczki, borówki)
szklanka wody
cukier do smaku( nie dla niemowlaka!)
2 łyżki mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w 1/2 szklanki wody
opcjonalnie zamiast owoców i wody, wykorzystaj szklankę dobrego w smaku soku
Owoce rozgniatamy widelcem, zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia i dodajemy cukier mieszamy, a następnie dajemy rozpuszczoną w wodzie mąkę ziemniaczaną i zagotowujemy. Jeśli konsystencja nam jeszcze nie odpowiada, to możemy odstawić kisiel ( tak bo już jest domowy kisiel ) i dorobić sobie mąki aby jeszcze zagęścić. Smacznego !
Przepis na domową galaretkę
Agar agar
pół litra soku (u mnie sok jabłkowy mętny Vitafit z Lidla)
opcjonalnie owoce, które zalewamy galaretką
Do wykonania gotowej galaretki potrzebna nam będzie pewna tajemnicza substancja o nazwie Agar Agar(substancja żelująca wytwarzana z glonów morskich. W przemyśle spożywczym agar znajduje zastosowanie jako zagęszczacz, stabilizator i emulgator. W agarze znajdują się składniki odżywcze takie jak kwasy omega-3, kwas foliowy oraz witaminy K, E i B6 (pirydoksyna), co czyni agar agar dodatkowo zdrowym składnikiem diety Obecny jest też mangan, magnez, cynk, żelazo, sód, jod. Agar Agar można kupić w sklepie ze zdrową żywnością.
Pół litra soku zagotowujemy i rozpuszczamy w nim dokładnie łyżkę Agaru, to jest 7 gr na 0,5 litra soku ( normalna łyżka stołowa, nie żadna tam czubata). Po dokładnym wymieszaniu, rozlewamy do salaterek, odstawiamy do ostygnięcia a następnie do lodówki i po godzinie mamy gotowy deser!
Przepis na domowy budyń
pół litra mleka
żółtko
łyżka masła
łyżeczka cukru( ile kto potrzebuje, może być miód)
2 łyżki mąki ziemniaczanej
łyżka mąki pszennej
Od mleka odlewamy pół szklanki wody i wsypujemy do niej mąkę oraz żółtko, wszystko to dokładnie mieszamy do jednolitej masy.(ja biorę blender) Resztę mleka zagotowujemy z łyżką masła oraz cukru. Potem w zasadzie postępujemy tak jak z budyniem z torebki! Dodajemy zawartość szklanki do mleka i zagotowujemy chwilkę. Następnie przelewamy do salaterek. Smacznego!
Przepis na domowy budyń bez mleczny, czyli budyń z mleka migdałowego
budyń dla dziecka z nietolerancją mleka krowiego
0,5 litra mleka migdałowego
żółtko
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka mąki pszennej
Od mleka odlewamy pół szklanki wody i wsypujemy do niej mąkę oraz żółtko, wszystko to dokładnie mieszamy do jednolitej masy.(ja biorę blender). Resztę mleka zagotowujemy i postępujemy tak z gotowym budyniem (patrz wyżej) wlewamy mieszankę do gotującego mleka:) Smacznego !
Uwaga: zdarzyło mi się dodać do budyniu, 2 łyżki mąki pszennej i jedną ziemniaczanej i budyń też się udał ..;) Mleko migdałowe z samych migdałów to naprawdę rzadkość, radzę zakupić je ekologiczne z jak najmniejszą ilością E, jest duże prawdopodobieństwo że będzie to napój. Mleko migdałowe można zrobić samemu, podobnie jak kokosowe, ryżowe, owsiane
Kiedy mogę podać dziecku galaretkę, domowy budyń, kisiel?
Kisiel domowy podajemy niemowlakowi od 6 miesiąca życia, galaretkę również od szóstego miesiąca życia, budyń mleczny podajemy po roku, budyń bez mleczny ( jak w przepisie) ok 8-9 miesiąca. Desery z torebki podajemy po roku, a najlepiej wcale.
Już wiesz jak zrobić domowy budyń dla dziecka Mam nadzieję, ze przekonałam Cię do moich domowych deserów, życzę Ci i Twojemu dziecku smacznego !