Jak powinno wyglądać żywienie przedszkolaka?

Czasem szlak mnie trafia i krew zalewa, gdy czytam menu serwowane dzieciom w polskich przedszkolach. Czy naprawdę personel przedszkola nie wie jak powinno, wyglądać żywienie przedszkolaka? Na śniadanko chleb z masełkiem i dżemem lub miodem, czyli cukier. Na obiad - kotlet schabowy panierowany - czyli smażony tłuszcz. A co będzie podwieczorek? O proszę: ciastka, niestety w wielu przedszkolach bez krępacji częstuje się dzieci słodyczami. Jest to podstawowym błędem, ponieważ okres przedszkolny to czas, w którym dziecko kształtuje swoje nawyki żywieniowe.

Dzieci w tym wieku, podobnie jak i w niemowlęcym preferują smak słodki, dlatego z częstowaniem ich słodyczami należy postępować ostrożnie. Czas przedszkolny to również okres intensywnego wzrostu, o tym, że dzieci rosną, piszę na swoim blogu już do znudzenia… To również okres częstych infekcji, wiele dzieci jest skazanych na antybiotyki, które niszczą ich florę jelitową, a bombardowanie ich słodyczami jeszcze pogarsza jej stan i powoduje wyjałowienie przewodu pokarmowego z dobrych bakterii, które walczą z wirusami. Stąd potrzeba bombardowania nie cukrem a warzywami i owocami młodych organizmów. Niestety tego, jak na lekarstwo.

Jak powinno wyglądać żywienie przedszkolaka?

Właściwe żywienie przedszkolaka warunkuje jego rozwój intelektualny, fizyczny, emocjonalny. Szczególnie istotne jest to, że przedszkolaki to niezwykle ruchliwe istoty. Ich zapotrzebowanie kaloryczne w wieku 4-6 wynosi 1400 kcal. Bardzo ważna jest podaż odpowiedniej jakości tłuszczu (10% energii dziennie), czyli kwasów tłuszczowych, zwłaszcza długołańcuchowych wielonienasyconych. Dziecko w wieku przedszkolnym ma zapotrzebowanie na wapń (1000mg) na witaminę D zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych. Dziecko w wieku przedszkolnym powinno być żywione rozsądnie i racjonalnie. Udział energii z węglowodanów powinien wynosić 50-70%, oczywiście mowa tu o węglowodanach złożonych – pełnoziarnistych kaszach, makaronach.

Jak komponować posiłki?

Posiłki powinny być komponowane z różnych produktów, charakteryzować się wysoką wartością odżywczą, żywność powinna składać się z dobrej jakości składników, nieprzetworzonych. Ważne jest, aby dziecku zaplanować 4-5 posiłków dziennie, łatwo mówić gorzej zrealizować. Mój przedszkolak zjada...7 posiłków dziennie 😉 no jakoś tak się składa, że z przedszkola przychodzi głodny jak wilk i zawsze, ale to bezapelacyjnie zawsze muszę mieć dla niego obiad! A potem zrobić jeszcze kolację. Nigdy nie puszczam też mojego dziecka do przedszkola bez śniadania, którego jednym ze składników są warzywa. Warto śledzić jadłospis w przedszkolu (który pozostawia wiele do życzenia) i nie powielać tego samego jedzenia w danym dniu w domu.

Zachęcam Was do sporządzania posiłków wegetariańskich w weekendy, opartych na warzywach strączkowych, które są doskonałym źródłem białka, a tak się składa, że dzieci jedzą w przedszkolu za dużo mięsa, które często, gęsto serwuje się codziennie. Niestety zdarza się, że w przedszkolnym jadłospisie nie uświadczycie warzyw, wówczas w domu można śmiało nadrobić straty.

zdrowe zywienie przedszkolaka

Jak powinno wyglądać, żywienie przedszkolaka - Orientacyjna liczba i wielkość porcji, przykładowe produkty

 

Produkty białkowe 4 porcje
1 szklanka mleka, 1/2 szklanki jogurtu/kefiru/maślanki
2–3 łyżeczki twarożku / sera białego lub 1 plasterek sera żółtego
1 jajko lub 2 plastry chudej wędliny
Plaster pieczonego schabu lub ryby lub 1/2 małej piersi kurczaka

Produkty Zbożowe 5 porcji
1/2 bułki pszennej lub 1 kromka chleba jasnego
1 bułka pełnoziarnista lub 1 kromka chleba razowego
1/2 szklanki płatków zbożowych
1/2 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej lub makaronu lub ryżu
Naleśnik lub placuszek lub ciasto drożdżowe lub biszkopt

Warzywa 5 porcji
Warzywa żółte, np. 5 fasolek szparagowych
Warzywa pomarańczowe, np. 1/2 szklanki tartej marchwi
Warzywa białe, np. 2 ziemniaki
Warzywa czerwone, np. 1 pomidor
Warzywa zielone, np. 1/2 szklanki brokułów lub brukselki

Owoce 3-4 porcje
Owoce żołto-pomarańczowe i białe, np. jabłko średnie lub gruszka
lub morele (3 sztuki)
Owoce fioletowo-purpurowe, np. 1/2 szklanki porzeczek lub jagód
Owoce czerwone, np. 1/2 szklanki malin
1/2 szklanki soku ze świeżych owoców

Tłuszcze 1-2 porcje
1 łyżeczka oliwy z oliwek/oleju rzepakowego,
1 łyżeczka masła

Pamiętajcie, że podstawowym posiłkiem przedszkolaka są śniadanie, obiad i kolacja. Dwa pozostałe posiłki powinny być lekkostrawne. Śniadanie przedszkolaka powinno być wartościowe i dostarczać mu energii. Nie polecam wszelkiego rodzaju gotowych płatków czekoladowych dosładzanych cukrem. Posiłek przedszkolaka bez wątpienia musi być odpowiednio skomponowany, przykładowo, jeśli dziecko życzy sobie jajeczko, to pamiętajmy, aby podać do niego koniecznie warzywo typu pomidor, papryka, aby żelazo (jajko) wchłonęło się przy wsparciu witaminy C (warzywo). Bardzo istotne jest niełączenie sera żółtego z wędliną ( ser nie ułatwi wchłaniania żelaza) Do popicia kanapki z serem bądź wędliną można podać sok owocowy. Jeśli podajemy dziecku twarożek, jogurt nie dajemy mu do picia mleka, bądź kakao. (nie łączymy grup takich samych produktów)

Obiad powinien być dwudaniowy ( w teorii). Bezsprzecznie przedszkolak musi być bombardowany warzywami, pamiętajmy o kaszach, makaronach pełnoziarnistych i surówkach. Jeśli przedszkolak je jajko to w tym samym dniu, nie dajemy mu już mięsa, oczywiście nie stanie się nic złego, jeśli to zrobimy. Raz, dwa razy w tygodniu podajemy dziecku rybę. Godzien uwagi jest fakt, że ryba powinna być pieczona, ponieważ smażona traci wszelkie wartości. 

Czy na tym kończy się jadłospis przedszkolaka? Nie!

Bezsprzecznie kolacja to danie lekkostrawne, nieobciążające organizmu i żołądka przedszkolaka. Może być przyrządzona na ciepło lub w postaci kanapki z dodatkiem świeżych warzyw. Szklanka mleka na kolację uspokoi nadaktywne dziecko i pozwoli mu spokojnie zasnąć 😉 Błędem jest dawanie przedszkolakowi w nadmiarze słodyczy, niestety znów do znudzenia odsyłam do mojego artykułu o Cukrze w diecie dziecka (wyjałowienie flory jelitowej z dobrych bakterii, nadwaga, otyłość, próchnica – stan zapalny organizmu, niewchłanianie się cynku i żelaza).  Serwowanie zbyt małej ilości warzyw albo wcale.. tak.. tak.. są dzieci które, w ogóle nie jedzą warzyw (brak witaminy C) pojenie dzieci napojami gazowanymi albo Waterkami, bądź sokami. Wiele dzieci ma również dietę ubogą w wapń (budulec kości i zębów)


Przykładowy jadłospis mojego syna przedszkolaka, prawie czterolatka, w dniu wolnym od edukacji 😉 

Śniadanie
jajko na miękko, papryka, kromka chleba razowego z masłem 82% na zakwasie, woda, Wit. D
Śniadanie drugie
wafle ryżowe ekologiczne lub orkiszowe z masłem orzechowym Primavika, woda
Przekąska po basenie
Box w składzie mixu: chrupki gryczane, kukurydziane ekologiczne, orzechy, owoc np. jabłko/suszone jabłko
Obiad
Spaghetti z mięsa z indykiem duszonym, na oleju rzepakowym w sosie pomidorowym, makaron orkiszowy lub pełnoziarnisty, sałata z olejem lnianym suszonymi pomidorami i oliwkami i ziarnami słonecznika, woda
Podwieczorek
budyń domowy(nie z torebki) z musem własnej produkcji( porzeczki z bananem) lub jogurt naturalny Bakoma Bio z rodzynkami
Kolacja
ogórek kwaszony, łosoś wędzony Graalki, kromka chleba żytniego z masłem 82%, woda
Po kolacji
szklanka kakao na mleku ekologicznym Piątnica/szklanka mleka Piątnica

Jak widać, obiad jest jednodaniowy. Istotne jest również to, że w międzyczasie moje dziecko zje np. batonika Dobra Kaloria/ kostkę gorzkiej czekolady oraz garść pyłku pszczelego, także skradzionego z parapetu pomidora koktajlowego, wypije herbatkę Apotheke, zje również skradzione z lodówki oliwki… lub ekologiczną marchewkę 😉 Na zakończenie dodam, że jeśli Twoje dziecko nie je tyle, co moje i w tym momencie jesteś przerażona, to zapraszam do mojego wpisu na temat niejadków… 😉

Bibliografia

O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci Prosto, nowocześnie, praktycznie Opracowany przez specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka pod redakcją

prof. dr hab. n. med. Haliny Weker

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*